Midsommar på Hotel Riviera Strand med dans och somriga smaker

Här på Bjärehalvön älskar vi att fira midsommar. Självklart finns det en midsommarstång på hotellområdet – vad är härligare än att dras med i sommaryran där både stora och små dansar loss och firar säsongens festligheter. Dessutom bjuder vi in till en somrig midsommarbuffé, och härliga bad för våra boende gäster.

Midsommarfirande

Traditionellt midsommarfirande anordnas av Rivieras byalag i närheten av hotellet (bollplanen mellan Falkvägen och Trastvägen). Fråga på hotellet så visar vi vägen.

Midsommarfirande ordnas också på bland annat Norrviken, och på Skansenstranden vid Hotel Skansen.

Midsommarbuffé i Restaurang Riviera

Fira midsommar med en generös buffé fylld av svenska sommarklassiker och säsongens bästa smaker. Här väntar flera sorters sill, nygrillat kött, fräscha tillbehör och söta, närodlade jordgubbar. Våra kockar väljer råvaror med omsorg för att skapa en smakupplevelse som hör midsommaren till.

Midsommarbuffén serveras 19 juni 2026 kl 12.00–15.00.

Boka midsommarbuffé

Boka midsommarpaket

Vill du ha ett riktigt härligt midsommarpaket, så boka ett av våra familjepaket. Då ingår boende i lägenhetssvit, frukost, middag och entré till vårt fina poolområde med innomhus och utomhus pooler.

Boka paket

Vad vill du boka? >