Välkommen till en kväll av spanska prestigeviner när vi får besök av Leo Saavedra från Perelada den 16 april. Vår köksmästare Magnus Samuelsson har komponerat en unik 5-rättersmeny som presenteras med matchande viner och berättelser från vingården.
Bra att veta
Datum 16 april 2026
Tid 18:00
Plats Hotel Riviera Strand
Mer information
Inkluderar 5 rättersmeny samt 5 utvalda cava, vita och röda viner till middagen.
Om eventet
Välkommen till en kväll av spanska prestigeviner när vi får besök av Leo Saavedra från Perelada. Vår köksmästare Magnus Samuelsson har komponerat en unik 5-rättersmeny som presenteras med matchande viner och berättelser från vingården.
Perelada är ett namn med stor prestige i vinvärlden och ses som den främsta vinproducenten från Empordà (ett av Spaniens äldsta vinområden) som ligger i nordöstra Spanien, vid Medelhavet, gränsande mot Frankrike. Perelada är också en av de mest berömda cavaproducenterna med sin cavatillverkning i Vilafranca del Penedès. Deras cavor har nått berömdhet som Salvador Dalís favorit och valdes även ut till Spaniens nuvarande kungapars bröllop genom en blindprovning, samt serverats vid flera statsbesök av utländska presidenter i Spanien.
Idag drivs Perelada av tredje generationen vinmakare med Javier Suqué Mateu. Ambitionerna är höga. 2022 invigdes en ny vinanläggning som ger möjlighet att höja vinkvaliteten ytterligare. Utöver kvaliteten har hållbarhet varit ett stort fokus för den tredje generationen i familjen där man som första vinproducent i Europa erhållit LEED Gold Certification som bekräftar den höga standarden av långsiktig hållbarhet med minimal inverkan på omgivningen när det gäller konstruktion, drift och underhåll. Perelada har också ställt om alla sina toppvingårdar till ekologisk odling, inte bara för miljön, utan även för att förbättra kvaliteten ytterligare.